Dogodilo se - predstavljanje projekta Korčulansko-pelješki vidici u enciklopedistici

Autor: Ante Biliš, 22. 11. 2017.

I ove smo godine sudjelovali u obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige  predstavljajući projekt  učenika  2. i 4. razreda izborne nastave iz hrvatskoga jezika Korčulansko-pelješki vidici u enciklopedistici.  Predstavljanje projekta bilo je u petak,  17. 11. 2017. u Atriju Centra  za kulturu.  Rad na projektu započeli smo u  trećem mjesecu prošle školske godine kada su  Mia Lozica, Dario Despot, Marija Roso, Franica Laus, Greta Židić, Mia Petričević, Tina Kapor, Nina Stanišić  započeli istraživati  mjesta -  Viganj, Kučište, Orebić, Čaru, Pupnat,  Račišće, Žrnovo, Lumbardu i Korčulu  upoznavajući baštinu, običaje,  folklor, tradicionalne kolače,  prirodne i kulturne ljepote svoga zavičaja. U devetom mjesecu projektu se priključuju, proširuju istraživanje i povezuju ga s temom Mjeseca hrvatske knjige (enciklopedistika – Sve na jednom mjestu)   Nika Škokić, Nera Farac, Sara Daničić, Ana Tomić, Ivana Grbavac, Petar Šain i Elizabeta  Botica  učenici 2. razreda.  Ideje se rađaju inspirirane baštinom i tradicijom pa nam se na predstavljanju priključuju  Josip Ivančević, Filip Rakočević i  Mia Šulentić  dramskim ulomkom iz  Moreške i  ženska klapa Izergo iz Lumbarde dvjema skladbama – Divojka i Malo četovanje.  Bilo je veselo, poučno, raspjevano i ukusno druženje, a sladili smo se vrničkim i viganjskim klašunima, cukarinima, hrostulama, kotonjatom, mantalom, padišpanjom i lojenicom u izvedbi naših učenika, njihovih baka i susjeda.                                                                                                                      Zahvaljujemo Gradskoj knjižnici Ivan Vidali na gostoprimstvu i suradnji; bakama, susjedama i Ugostiteljskom praktikumu SŠ Petra Šegedina na tradicionalnim slasticama, GU Sveta Cecilija na nošnjama; klapi Izergo i njenom umjetničkom voditelju Roku Radovanu na pjesmi,  nastavnicima, učenicima i svim ljudima koji su nas podržali i uveličali predstavljanje našeg projekta.                           Čuvajmo baštinu i održavajmo  tradiciju jer po njima smo to što jesmo, jedinstveni i neponovljivi! Do nekog novog susreta – veseli i zdravi bili!

voditeljica projekta: Maja Šestanović, prof.