Dogodilo se - predstavljanje projekta Baštinimo za budućnost – neka je sa srećom

Autor: Ante Biliš, 20. 11. 2018.

Predstavljanje projekta Baštinimo za budućnost – neka je sa srećom bio je u srijedu 14. 11. 2018. u  Centru za kulturu.

Njime smo nastavili uspješnu suradnju s Gradskom knjižnicom Ivan Vidali  uključujući se u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige  i glavnu temu Baš baština. Nastojali smo objasniti što je to baština i tradicija, koliko je i kako čuvamo.  Rad na projektu započeli smo u rujnu kada  smo na izbornoj nastavi iz hrvatskoga jezikaosmislili 12 tema koje ćemo obrađivati. U  projektu  je  sudjelovalo 15 učenika iz tri razreda   ( 2. i 3. razred gimnazije i 2 razred tehničara za brodostrojarstvo). Učenici su u svom istraživanju odgovorili na  pitanja: što znam i  što sam doznao/la o tradiciji i baštini koju izučavam; kakva je njena prošlost, a kakva joj sadašnjost i ima li  budućnost. Teme koje smo istraživali i multimedijalno predstavili:                                                                        Kulturne udruge – Frano Filippi,  Korčulanske bratovštine – Franko Fabris, Bonkulovići – Lara Drušković; Kamenoklesarstvo – Marinko Dračevac,  Brodogradnja – Lucija Vuković; Vinarstvo – Sara Daničić, Maslinarstvo – Ana Tomić,  Kapetanske kuće – Ivana Grbavac, Parapač – Nera Farac, Dijalektalno stvaralaštvo – Nika Škokić ,Lumbarajskapsefizma – Ela Šestanović, Klapsko pjevanje – Antonela Milina.Predstavljanje projekta započelo je i završilo pjesmom ženske klape Izergo koje su nam otpjevale 3 pjesme (  Kata Pruša, Milane, Milane, O da mi je cimentati more ). Glazbom je večer začinio i  Andrej Korica, učenik 3. a razreda  interpretirajući glazbenu tradiciju  na moderan način.

Andrej  je obradio Ero s onoga svijeta(završno kolo) na električnoj gitari, inspiriran Kulturnom udrugomIvo Lozicai oduševio prisutne.Bilo je to  poučno i zanimljivo druženje uz baštinu i tradiciju. A nakon svega prisutni su se mogli  osladiti  zakuskom inspiriranom tradicijom koju je i ovaj put za nas pripremio Ugostiteljski praktikum SŠ Petra Šegedina. Zahvaljujemo Gradskoj knjižnici Ivan Vidali na gostoprimstvu i suradnji;  Ugostiteljskom praktikumu SŠ Petra Šegedina;  ženskoj klapi Izergo;  učenicima, nastavnicima  i svim ljudima koji su nas podržali i svojim dolaskom uveličali predstavljanje našeg projekta.Volimo, cijenimo, čuvajmo i inspirirajmo se baštinom  za budućnost.  I neka  je sa srećom.

Do nekog novog susreta - veseli i zdravi bili!

voditeljica projekta: Maja Šestanović