Dan šparoga

Autor: Administrator , 28. 4. 2015.

U subotu, 25. travnja 2015. učenici Srednje škole Petra Šegedina predstavili su projekt Dani korčulanskih šparoga i uveličali Izazov Marka Pola – peti korčulanski triatlon. Spomenuti je projekt nastavak edukacije o pripravi zdrave hrane s kojom su intenzivnije započeli u siječnju 2015. kada su pripremali jela od dvadesetak samoniklih bilja otoka Korčule. Mnogobrojni sugrađani i turisti degustirali su fritatu, žrnovske makarune i savijaču od šparoga te se osladili tradicionalnim korčulanskim kolačima (pinjokini, hrstule, klašuni, cukarini). Učenike i učenice 1., 2. i 3. D razreda nazivali su od milja našim budućim „masterchefovima“, a osjećali smo se vrlo ponosno kad nam je poznata voditeljica HRT-a Željka Fattorini degustirala jela i ocijenila ih odličnom ocjenom. Razvijanje interesa za zaštitu autohtonih jela korčulanskoga podneblja, priprema i prezentiranje zdrave hrane, osposobljavanje učenika za snalažljivost u različitim uvjetima pripremanja jela, ali i želja za dobrotvornim aktivnostima omogućuje korak naprijed u školskom praktikumu, stoga se nadamo da će ovakvih projekata biti sve više i sve češće. Posebno se moramo zahvaliti sponzorima i suradnicima koji su nam nesebično pomogli u organizaciji projekta: Grad Korčula, Turistička zajednica grada Korčule, Radio Korčula, KUD Moreška, HTP Korčula, Triathlon klub Split (Ivanu Paviću) i dr. Marina Hajdić, ali i svima koji su dobrotvornim prihodom doprinijeli modernizaciji školskog praktikuma i nastavnih pomagala uopće. Učenici i učenice 1., 2. i 3. D razreda.

Važno je istaknuti da su stručni učitelji Ante Skokandić, Mila Favro, Mirela Šeparović, Nikola Stanišić i Pavao Tvrdeić prepoznali hvalevrijednu inicijativu doktorice Marine Hajdić i čvrsto odlučili da će "šparogijada" postati prepoznatljiva manifestacija koja će zasigurno upotpuniti turističku ponudu javnim prezentiranjem vrhunskih autohtonih jela otoka Korčule. (tekst: Josipa Favro) Hvala i profesorici Josipi Favro koja je pomogla u informiranju javnosti.(admin)