Kotorani - naši prijatelji!

Autor: Administrator , 30. 4. 2015.

Čast nam je objaviti vijest da je 30. travnja 2015. potpisana Povelja o prijateljstvu između Srednje škole Petra Šegedina, Korčula i Srednje pomorske škole Kotor. Svečanom potpisivanju prisustvovali su brojni uzvanici: naši gosti iz Kotora sa svojim ravnateljem Veljkom Boticom, predstavnica Županije Ana Čeović, korčulanski gradonačelnik Andrija Fabris, ravnatelji otočkih škola i škola domaćin. Značenje Povelje poklonjeno je učenicima jedne i druge škole stavljajući im u zadatak da surađuju, izmjenjuju iskustva i temelje prijateljstvo na toleranciji.

Početni temelj za prijateljstvo ove dvije škole dao je ravnatelj Lovre Botice u svom govoru koji je bazirao na prvoj rečenici uklesanoj u Lumbardsku psefizmu: Nek je sa srećom... Izrazio je i veliko zadovoljstvo te uvjerenje da će prijateljstvo uistinu zaživjeti i trajati dugo godina.   Ravnatelj Srednje pomorske škole Kotor, Veljko Botica, rekao je da su nam svojim dugogodišnjim iskustvom spremni pomoći i da će nas rado ugostiti u Kotoru.

Ovaj čin međunarodne važnosti nije propustio ni gradonačelnik Korčule Andrija Fabris koji je rekao da je Općina korak ispred naše Škole jer je već potpisala sporazum o prijateljstvu s Općinom Kotorom. Također, pohvalio je ovu odličnu ideju o međusobnoj suradnji i razmjeni učenika.

Upriličen je i svečani program u kojem je sudjelovala klapa Arti iz Lumbarde. Klapa je posebno razveselila publiku izvedbom pjesme Bokeljska noć. Škole su međusobno razmijenile i poklone; Škola domaćin je Kotoranima poklonila sliku barke Korčulanke, a Kotorani su domaćinima poklonili vrijedne knjige o povijesti njihove škole i sliku Kotora.

Nakon svečanosti svi smo se skupa počastili i proveselili u školskom ugostiteljskom praktikumu kojemu ovom prilikom upućujemo zahvale i pohvale. Nakon pjesme i veselja gostima je Kulturno-umjetničko društvo sveta Cecilija upriličilo izvedbu moreške. Uvjereni smo da je ovo početak jednog divnog prijateljstva. Tračak današnje atmosfere pogledajte u fotogaleriji.