SLUŠAM KNJIGU

U suradnji s Ministarstvom kulture i medija, oblikovan je Youtube kanal "Slušam knjigu" koji obuhvaća nekoliko audioknjiga hrvatskih klasika.

Kanal obuhvaća nekoliko lektira pa pozivamo sve učenike da isprobaju novi kanal. laughyes

Ukoliko imate želju naučiti brzo čitati:

PRIRUČNIK ZA UČITELJE O PRIMJENI UMJETNE INTELIGENCIJE U UČENJU I POUČAVANJU

Autor: Nia Amadeo, 26. 4. 2024.

Edukativni priručnik ‘Umjetna inteligencija u obrazovanju’, namijenjen učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima, ravnateljima i ostalim stručnjacima u sustavu obrazovanja, donosi informacije, objašnjenja, primjere i pitanja za promišljanje i raspravu te prijedloge aktivnosti za učenike i učitelje.

Obrazovanje o umjetnoj inteligenciji jedna je od tema u fokusu 7. Dana medijske pismenosti. Tim su povodom Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku objavili edukativni priručnik “Umjetna inteligencija u obrazovanju“.

Napisali su ga stručnjaci iz Udruge “Suradnici u učenju” Lidija Kralj, Arjana Blažić, Helena Valečić, Sanja Janeš, Valentina Blašković, Nikolina Marinić, Kristina Slišurić, Darija Dasović, Vesna Majdandžić i Darko Rakić, a namijenjen je učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima, ravnateljima i ostalim stručnjacima u sustavu obrazovanja.

Edukativni video o umjetnoj inteligenciji: https://www.medijskapismenost.hr/edukativni-video-o-umjetnoj-inteligenciji/

Priručnik pruža uvid u koncepte umjetne inteligencije, njene osnovne principe i primjene u kontekstu obrazovnog procesa, a zatim i istražuje etičke izazove, odnosno moralna pitanja i dileme koje proizlaze iz integracije umjetne inteligencije u obrazovni sustav.

Nakon ovih važnih informacija, objašnjenja i poziva na promišljanje i raspravu, slijede prijedlozi aktivnosti za rad s učenicima, koje se mogu upotrijebiti u radu s djecom starijom od 13 godina. Predložene aktivnosti omogućuju učiteljima uključivanje umjetne inteligencije u nastavu na načine koji potiču interaktivnost, kreativnost i suradnju među učenicima uz osvještavanje mogućih rizika te izazova koje umjetna inteligencija donosi u radu s djecom i mladima.

Na kraju, u poglavlju pod nazivom “Aktivnosti za učitelje” učitelji, nastavnici i drugi stručnjaci u obrazovanju mogu pronaći resurse i strategije za neke mogućnosti integriranja umjetne inteligencije u pedagoški rad.

Kao što stoji u uvodu, ovaj edukativni priručnik tek je prvi korak u svijet umjetne inteligencije za stručnjake u sustavu obrazovanja koji žele nadograditi svoje znanje i vještine, razumjeti mogućnosti i nedostatke umjetne inteligencije te je koristiti pedagoški primjereno, odgovorno i sigurno, ne gubeći iz vida najbolje interese djece i mladih.

Preuzmite edukativni priručnik “Umjetna inteligencija u obrazovanju”

« Listopad 2024 »